Egypti
Best of the Red Sea
14.05.
- 22.05.2021Tuotenumero: egypti_20210514_BDE
Best of the Red Sea -safari, Egypti
14.-22.05.2021
Kohteina: Brother Islands, Daedalus ja Elphinstone -riutat
Uusi Neo -alus
Egyptiin matkaajilta edellytetään negatiivista koronatestitulosta lähtömaassa. Lisätietoa jäljempänä
Lähde Dive Travel Finlandin matkassa kiertämään Punaisenmeren kuuluisimpia riuttoja!
Kierrämme tällä safarilla Brother Islands, Daedalus ja Elphinstone -riutat. Safarireitti tunnetaan nimellä Best of the Red Sea.
Nämä riutat kohoavat syvyyksistä pintaan kaukana rannikosta. Perinteisten korallikalojen lisäksi riutat houkuttelevat isompia kaloja ja rauskuja.
Mainittakoon mm. vasahait, harmaariuttahait, kettuhait, valkoevähait ja edellistä isommat valkopilkkahait. Mantarauskuja tavataan usein ja tonnikalaparvi saattaa pyrähtää koska vaan ohitsesi. Riuttojen asukkeihin kuuluvat myös liemikilpikonnat, napoleonkalat ja trumpettikalat.
Monituiset koralliahvenet, napsijat ja muut riuttakalat viihtyvät korallien suojissa. Kaunein väriloisto löytynee riuttojen eteläpäädyistä, josta myös laajimmat pehmytkorallialueet löytyvät.
Tukialuksemme tällä liveaboard -safarilla on luksustason vuonna 2020 valmistunut 40-metrinen Neo. Safarioperaattorina toimii Masters Red Sea.
Best of the Red Sea - Brothers/Daedalus/Elphinstone -video
Katso mitä Punaisenmeren ulkoriutoilla saatat nähdä!
Safarin aikana sukelletaan myös Sha'ab el Erg -riutalla, joka tunnetaan myös nimellä "Dolphin House". Nimensä mukaisesti kohteella asustaa pullonokkadelfiinejä, joita usein tavataan nähdä myös sukelluksella. Myös Abu Nuhas -riutalla tapaamme tuon tuosta delfiinejä.
Kohteet
Brother Islands sijaitsee noin 60 km:n päässä mantereesta, kohoten kahden kilometrin syvyisestä merenpohjasta kahdeksi pieneksi saareksi: Big Brother Island ja Small Brother Island. Täällä on mahdollisuus nähdä monimuotoisten korallien ja parvikalojen lisäksi myös suurempia petokaloja (hait, barrakudat, tonnikalat), kilpikonnia ja isoja napoleankaloja. Hailajeista yleisimpiä ovat näissä kohteissa, harmaariuttahait, valkopilkkahait ja vasarahaita. Myös kettuhain (eng. tresher shark) ja mantarauskun kohtaaminen on mahdollista. Brother Islandilla on myös mahdollisuus sukeltaa Numidia -hylyllä.
Daedalus Reef kohoaa keskellä merta syvyyksistä aina pinnan tuntumaan saakka. Pinnan päällä ei muutamaa korallitöppyrää lukuunottamatta ole kuin majakka, jonne on mahdollisuus tehdä vierailu. Daedaluksen eteläpuolella on yksi parhaista pehmytkoralli -puistoista Egyptissä. Daedalus on kenties Egyptin tunnetuin hairiutta, pohjoispäädyn vasarahait ja eteläpäädyn valkopilkkahait ovat vakituisia asukkaita. Koska tahansa saattaa Daedaluksella tavata majesteettisen mantarauskun uivan ohitse.
Elphinstonen erityispiirteenä on syvyyksiin viettävät seinämät sekä länsi- että itäpuolella riuttaa. Eteläpäädyssä sijaitsee kuuluisa tasanne täynnä pehmytkorallia ja kaloja. Elphinstone on maailmankuulu sukelluskohde, täällä tavataan useita hailajeja, isoja meriahvenia, barracudia sekä muita riutan kalalajeja. Myös delfiinit pyörivät aika ajoin Elphinstonella.
Aluksen esittely
Infoa aluksen yleisistä tiloista kansittain
- Alakannella sijaitsee 6 erillisvuoteellista hyttiä
- Pääkannella sijaitsee ruokasali, sukelluskansi sekä 4 erillisvuoteellista hyttiä
- Yläkannella sijaitsee salonki ja 2 parivuoteellista hyttiä
- Aurinkokannella sijaitsee auringonottoalue sekä 2 sviittiä
Kansipiirros
Tietoa aluksesta
Tekniset tiedot
Neo
- Valmistunut 2020
- Pituus 40m
- Leveys 9m
- 14 ilmastoitua hyttiä, joissa oma wc/suihku
- 28 sukeltajapaikkaa
- Ilmastoidut salonki ja ruokasali
- TV/DVD, audiojärjestelmä sekä ilmainen Wi-Fi
Egyptin Covid-19 säädökset
Matkaajilla tulee olla Suomessa tehty Covid-19 PCR-testi ennen matkaa. Testituloksen tulee olla negatiivinen tai matkaanlähtö evätään. Asiakas on itse vastuussa oman matkavakuutuksen kulukorvauksista, mikäli matka peruuntuu. Testi tulee olla otettu aikaisintaan 72h ennen viimeisen lento-osuuden alkua. DTF tarjoaa matkaajille lähetteen yksityisen puolen Covid-19 PCR-testiin sekä lääkärin todistuksen englanninkielellä testituloksen valmistuttua.
Paluussa Suomeen on suosituksena 10 vrk omaehtoinen karanteeni. Maahan saapuessa Helsinkiin on mahdollista tehdä Covid-19 PCR testi (veloituksetta Helsinki-Vantaalla, tilanne joulukuu 2020).
Omaehtoista karanteenia voi lyhentää testeillä
Voit lyhentää omaehtoista karanteenia kahdella vapaaehtoisella testillä.
Jos sinulla on Suomeen saapuessasi korkeintaan 72 tuntia vanha todistus negatiivisesta koronatestistä (tai teet sen maahan saapuessasi), mene toiseen koronatestiin aikaisintaan 72 tuntia maahan saapumisen jälkeen. Jos tämän toisen testin tulos on negatiivinen, voit keskeyttää omaehtoisen karanteenin.
Lisäinfoa THL:n sivuilta
Hinnat hyttivaihtoehdoittain
Alakansi:
- 6 hyttiä erillisillä vuoteilla nyt 1.595 €/hlö (norm. 1.695 €/hlö)
Pääkansi:
- 4 hyttiä erillisillä vuoteilla nyt 1.645 €/hlö (norm. 1.745 €/hlö)
Yläkansi
- 2 hyttiä pari- tai erillisvuoteilla nyt 1.695 €/hlö (norm. 1.795 €/hlö). Näissä yläkannen (kansi 3) hyteissä on 2 kpl 100 cm leveitä vuoteita, jotka voidaan myös yhdistää parivuoteeksi)
Aurinkokansi
- 2 sviitti parivuoteella ja panoraamaikkunoin nyt 1.745 €/hlö (norm. 1.845 €/hlö)
Matkalle voi osallistua mies-/naispaikalla.
Ei-sukeltaville 100 euron alennus hinnoista.
Hintaan sisältyy
- Lennot Helsinki - Hurghada (meno-paluu). Reittilennot, Turkish Airlines, economy
- Lämmin ruoka lennoilla
- Matkatavarat ruumaan: 8 kg käsimatkatavara + max 30 kg ruumaan (mahdollisesti lisäksi sukellustavaralaukku ruumaan veloituksetta)
- Viisumi Egyptiin
- Maakuljetukset Egyptissä
- 7-yön liveaboard -safari täydellä ylläpidolla
- Opastetut sukellukset kuutena päivänä
- Kaikki lupamaksut, myös 1.1.2020 alkaen voimaan tullut Egyptin ympäristöministeriön 40 USD:n (eli n. 35 €) arvoinen safarilupa viikon liveaboard-safarista
- 12 L alu säiliö + painot safarin ajaksi
- Matkalla mukana DTF:n matkaopas
- Lääkärin lähete Covid-19 PCR-testiin Suomessa ennen matkaa sekä lääkärin todistus tuloksesta
Hintaan ei sisälly
- Mahdollisia Covid-19 PCR-testikuluja Suomessa
- Henkilökunnan tipit 60 € viikon päätteeksi
- Nitrox. Täytöt safarin ajaksi sinkkutankkeihin 80€, tuplasäiliöihin 100 €
- Alkoholijuomia
Optiot / vuokravarusteet
- 15 litran säiliön viikkovuokra 40 € (12-litraisen tilalle)
- Tuplasäiliöiden viikkovuokra 80 €
- Stagesäiliö 40 € (sama hinta sidemount-sukeltajille toisesta säiliöstä)
- Varustevuokra alukselta, viikoksi 140 € (sis. tasapainotusliivi, regulaatorisetti, märkäpuku, tossut, maski, räpylät)
- Sukellustietokone alukselta, viikoksi 30 €
- Sukellusvalaisin alukselta, viikoksi 30 €
- DTF:n *brodeeratut tekstiilit: *Huppari 30€, *T-paita 15 €, *pyyhe 15 €, *jättipyyhe 20 €
- Lisämaksusta saatavilla myös trimixiä, sofnoa, rebesäiliöitä ja skoottereita
Maksuaikataulu
- Varausmaksu 250 €/hlö
- Varausmaksun täydennys 30 %: matkan hinnasta tulee olla maksettuna 6 kk ennen lähtöä tai tätä myöhempien matkavarausten yhteydessä
- Loppumaksu erääntyy 5 vko ennen lähtöä
Matkaehdot tätä matkaa koskien erityismatkaehtojemme mukaisesti.
Matkan peruuttaminen:
- Mikäli matka peruutetaan yli 5 viikkoa ennen matkan alkua varausmaksu pidätetään. (Jos asiakas on ehtinyt maksaa koko matkan, varausmaksu pidätetään, loppuosa palautetaan.)
- Mikäli matka peruutetaan 5 vko – 14 päivää ennen matkan alkua 80 % matkan kokonaissummasta pidätetään, loppuosa palautetaan
- Mikäli matka peruutetaan alle 14 päivää ennen matkan alkua niin maksut pidätetään täysimääräisinä
Ennakkovaatimukset sukeltajilta
Suosituksena on minimissään PADI AOWD, SSI AOWD, CMAS P2 tai vastaava sukellusluokitus
Lentoaikataulu
Lennot Turkish Airlines
Klikkaa avataksesi tarkka lentoaikataulu
Matkatavaran painorajat
Lennon hintaan kuuluu Turkish Airlinesilla 30 kg matkatavaa ruumaan ja 8 kg käsimatkatavaroihin. Ruumaan meneviä kasseja voi olla useampia.
Huomioitavaa, että Turkish Airlinesilla on tapana antaa ottaa ilmainen sukellustavaralaukku normaalin painorajan lisäksi Hurghadan lennoille.
Tieto vuoden 2021 osalta päivittyy Turkish Airlinesin sivuille.
Linkki Turkish Airlines:in matkatavarasivulle.
Lisätietoa kohteesta:
Pääkaupunki: Kairo
Kieli: Virallinen kieli arabia. Paikalliset puhuvat myös englantia.
Valtiomuoto: tasavalta
Pääkaupunki: Kairo
Väkiluku: n. 77 700 000
Veden lämpötila: Veden lämpötila vaihtelee 20-30C välillä. Lämpimintä on kesäkuukausina ja viileintä tammikuusta huhtikuuhun.
Passi: Passin on oltava voimassa 6 kk maasta poistumisen jälkeen
Tippaus: Tippaus kuuluu maan kulttuuriin. Sopiva tippimäärä on yleensä 10% ravintolalaskun loppusummasta.
Valuutta: Egyptin punta (EGP) (Huom! maksut aluksella euroina)
Aikaero: ei aikaeroa, ei kesäaikaa (kesällä aikaeroa -1 tunti).
Sähkö: 220 V
Lisätiedot
Voit varata matkan kohdasta "Varaa".
Voit mainita hyttitoiveet "lisätietoja" -kentässä.
Voit kysyä lisätietoja kohdasta "Kysy lisää matkasta"
Dive Travel Finland
info@divetravel.fi
+358407383777
Matkanjohtaja
Matkanjohtajana Eveliina "Eve" Korkalainen.
Evellä on laaja kokemus Egyptin safareista vuosien varrelta ja pitkä kokemus DTF:n matkanjohtajan tehtävistä.
Aina positiivinen Eve toivottaa sinut mukaan matkaan!