Egypti
Deep South - St Johns
09.11.
- 17.11.2022Tuotenumero: egypti_20221109
Deep South -safari, Egypti
Safaripäivät 10.-17.11.2022
Kohteessa 7 yötä
Uusi vm. 2022 tukialus!
Kohteina: St Johns, Fury Shoals ja Elphinstone
Reitti sopii kaikentasoisille sukeltajille! Aluksena uusi Blue Zone!
Ei maahantulon koronatestivaatimuksia rokotetuille!
Blue Zone -alus
Pituus 44m, leveys 9m, uusi alus vm. 2022
Video Blue Zonen sisaraluksesta
Kuvakarusellin kuvat aluksen sisätiloista ja hyteistä ovat Blue Zone -alukselta
Lähde Dive Travel Finlandin matkassa kiertämään Punaisenmeren kuuluisimpia riuttoja!
Tämä safari on täynnä hienoja sukelluskohteita, loistavat näkyvyydet ja paljon merielämää. Osa kohteista sijaitsee sen verran ulompana merellä, että niissä on mahdollista sukeltaa vain liveaboard-safarilla. Tämä safari soveltuu oivallisesti olosuhteiltaan ja sukellussyvyyksiltään niin aloittelevile, kuin kokeneillekin sukeltajille.
Tukialuksemme tällä liveaboard -safarilla on ylellinen Blue Zone. Alus valmistui alkuvuodesta 2022. Blue Zone on jopa 44 m pitkä ja 9 m leveä. Safarioperaattorina toimii monivuotisen yhteistyökumppanimme Basem Ibrahimin uusi yritys Blue Zone Egypt.
St Johns & Fury Shoals - Upeat riutat!
Kohteet
St Johns tarjoaa kenties kauneinta väriloistoa koko Egyptissä. Täältä löydät koralliin uurtuneet luonnonluolat, kohteena mm. St Johns Caves.
Isot napoeleonkalat tekevät sukeltajien kanssa lähempää tuttavuutta.
Paluussa matkaamme Fury Shoalsin ohitse, missä sijaitsee mm. Sha'ab Claudio -riutta. Katedraalimaiset tunnelit ja valoisat koralliluolat tarjoavat unohtumattoman sukelluselämyksen. Fury Shoalsin alueella ominaista ovat "habilit", korkeat vedenalaiset korallipilarit, jotka ovat täynnä elämää. Nauti sukelluksestasi näiden luonnon muovaamien pylväikköjen välissä.
Elphinstonen erityispiirteenä on syvyyksiin viettävät seinämät sekä länsi- että itäpuolella riuttaa. Eteläpäädyssä sijaitsee kuuluisa tasanne täynnä pehmytkorallia ja kaloja. Elphinstone on maailmankuulu sukelluskohde, täällä tavataan useita hailajeja, isoja meriahvenia, barracudia sekä muita riutan kalalajeja. Myös delfiinit pyörivät aika ajoin Elphinstonella.
Sukelluspäivien aikataulu
10.11. Saapuminen alukselle Port Ghalibiin – check-in – lepoa - Sukellus 1. Check dive
11.11. 1. Habili Ali – 2. Habili Gafar – 3. Dangerous reef – 4. Pimeäsukellus
(night dive suoritetaan aina olosuhteiltaan sopivassa kohteessa, seasti sama kohde, kuin viimeinen valoisan aikaan suoritettu sukellus tai lähellä sitä)
16.11. Snorklausta aamulla. Ei sukelluksia. Siirtyminen Port Ghalibin satamaan puolenpäivän jälkeen. Vapaata oleskelua aluksellla ja satamassa lentokentälle lähtöön saakka.
(hytit luovutetaan iltapäivällä, siivous seuraavan ryhmän tuloa varten)
Lisäinfoa kohteista Blue Zone Egyptin sivuilta
Kuviamme St Johnsilta löydät täältä:
Kartta kohdealueelta
Safarireittimme kiertää Marsa Alamin satamasta etelään St Johnsin alueelle ja paluussa Fury Shoalsin alueelle, missä mm. satumaisen kaunis Sha'ab Claudio -riutta sijaitsee. Lopulta reitti suuntautuu Elphinstone -riutalle ja Marsa Alamin lähialueille.
Aluksen esittely
Infoa aluksen yleisistä tiloista kansittain
- Alakannella sijaitsee 6 hyttiä asiakkaille
- Pääkannella sijaitsee sukelluskansi, ruokasali sekä 4 hyttiä
- Yläkannella sijaitsee oleskelualue, salonki ja 3 hyttiä
- Aurinkokannella sijaitsee oleskelualue ja 2 hyttiä
- Aurinkokansi 2:lla sijaitsee auringonottoalue
Kansipiirros
Klikkaa suurentaaksesi
Tekniset tiedot
Blue Zone
- Valmistuminen 2022
- Teräsrunkoinen
- Pituus 44 m
- Leveys 9 m
- 15 ilmastoitua asiakashyttiä, joissa oma wc/suihku
- 30 sukeltajapaikkaa
- Ilmastoidut salonki ja ruokasali
- TV/DVD, audiojärjestelmä sekä ilmainen Wi-Fi*
* Wi-Fi toimii vain satamissa ja rannikon tuntumassa
Yläkannen sviitti
Hinnat hyttivaihtoehdoittain
Alakansi
- 6 hyttiä erillisvuoteilla - Nyt 1.645 €/hlö (norm. 1.695 €/hlö)
Pääkansi
- 2 hyttiä erillisvuoteilla - (norm. 1.695 €/hlö) VARATTU
- 2 hyttiä parivuoteilla - (norm. 1.695 €/hlö) VARATTU
Yläkansi
- 2 hyttiä erillisvuoteilla - (norm. 1.795 €/hlö) VARATTU
- 1 sviitti parivuoteella - (norm. 1.895 €/hlö) VARATTU
Aurinkokansi
- 1 hytti erillisvuoteilla - (norm. 1.845 €/hlö) VARATTU
- 1 hytti parivuode + single - (norm. 1.845 €/hlö) VARATTU
Matkalle voi osallistua mies-/naispaikalla.
Ei-sukeltaville 100 euron alennus hinnoista.
Hintaan sisältyy
- Reittilennot Turkish Airlinesilla, economy. Helsinki - Hurghada (meno-paluu)
- Lämmin ruoka ja juomat lennoilla economy-luokan ohjelman mukaisesti
- Matkatavarat koneeseen: 8 kg käsimatkatavara + 30 kg ruumaan + sukellustavaralaukku, lisäinfo kohdasta: "Matkatavaran painorajat"
- Viisumi Egyptiin
- Maakuljetukset Egyptissä. Lähtö- ja paluusatama Port Ghalib (n. 2,5h siirtymä Hurghadasta )
- Liveaboard -safari 7 yötä täydellä ylläpidolla
- Opastetut sukellukset kuutena päivänä, safarin aikana on mahdollista tehdä 19-20 sukellusta
- Kaikki lupamaksut, myös Egyptin ympäristöministeriön 40 € arvoinen safarilupa viikon liveaboard-safarista
- 12 L alu säiliö + painot safarin ajaksi
- Matkalla mukana DTF:n matkanjohtaja
Hintaan ei sisälly
- Miehistön tipit 70 € viikon päätteeksi
- Nitrox. Täytöt safarin ajaksi sinkkutankkeihin 80€, tuplasäiliöihin 100 €
- Alkoholijuomia
- Covid-19 PCR-testi tai antigeenitesti ennen matkaa. PCR-testi kauttamme hintaan 99,- euroa (sis. lähete, testi ja englanninkielinen todistus tuloksesta), antigeenitesti 69,- euroa. Koronarokotetut, joiden rokoteohjelman viimeisestä rokotuksesta on yli 14 vrk aikaa eivät tarvitse testeusta ennen maahantuloa
Optiot / vuokravarusteet
- 15 litran säiliön viikkovuokra 40 € (12-litraisen tilalle)
- Tuplasäiliöiden viikkovuokra 80 €
- Stagesäiliö 40 € (sama hinta sidemount-sukeltajille toisesta säiliöstä)
- Varustevuokra alukselta, viikoksi 140 € (sis. tasapainotusliivi, regulaatorisetti, märkäpuku, tossut, maski, räpylät)
- Sukellustietokone alukselta, viikoksi 30 €
- Sukellusvalaisin alukselta, viikoksi 30 €
- DTF:n *brodeeratut tekstiilit: *Huppari 40€, *T-paita 20 €, *pyyhe 20 €, *jättipyyhe 25 €
- Lisämaksusta saatavilla myös trimixiä, sofnoa, rebesäiliöitä ja skoottereita
Maksuaikataulu
- Varausmaksu 250 €/hlö
- Varausmaksun täydennys 30 %: matkan hinnasta tulee olla maksettuna 6 kk ennen lähtöä tai tätä myöhempien matkavarausten yhteydessä
- Loppumaksu erääntyy 5 vko ennen lähtöä
Matkaehdot tätä matkaa koskien erityismatkaehtojemme mukaisesti.
Matkan peruuttaminen:
- Mikäli matka peruutetaan yli 5 viikkoa ennen matkan alkua varausmaksu pidätetään. (Jos asiakas on ehtinyt maksaa koko matkan, varausmaksu pidätetään, loppuosa palautetaan.)
- Mikäli matka peruutetaan 5 vko – 14 päivää ennen matkan alkua 80 % matkan kokonaissummasta pidätetään, loppuosa palautetaan
- Mikäli matka peruutetaan alle 14 päivää ennen matkan alkua niin maksut pidätetään täysimääräisinä
Egyptin Covid-19 säädökset
(Päivitetty 09.03.2022)
Koronarokotetut, joiden rokoteohjelman toisesta rokotuksesta on yli 14 vrk aikaa eivät tarvitse testasta ennen maahantuloa. EU:n todistus toisesta rokotteesta on voimassa 9 kk ja kolmannelle rokoteannoksen jälkeen ei ole rajoitusta voimassaolon suhteen. Egyptinviranomaisten hyväksymät koronarokotteet ovat AstraZeneca (Vaxzevria), Janssen, Moderna, Pfizer-BioNTech, Sinopharm, Sinovac ja Sputnik V. Todistuksessa tulee olla QR-koodi.
Ilman rokotetodistusta matkaavilla tulee paperille tulostettu todistus negatiivisesta PCR-testistä tai antigeenitestistä, joka on otettu aikaisintaan 72 tuntia ennen maahantuloa. Todistuksessa pitää olla sen antaneen laboratorin leima tai QR-koodi ja sen tulee olla englannin-, arabian tai ranskankielinen.
Dive Travel Finlandin matkaajat saavat PCR- tai antigeenitestin edulliseen Suomen Matkailualan Liiton neuvottelemaan hintaan yhteistyölaboratorioista.
PCR-testi hintaan 99,- €, antigeenitesti hintaan 65,- €.
Asiakas on itse vastuussa oman matkavakuutuksen kulukorvauksista, mikäli matka peruuntuu.
Suomeen paluu Egyptistä
Koronarokotettujen, joiden rokoteohjelman viimeisestä rokotuksesta on yli 7 vrk aikaa ei tarvitse paluussa Suomeen pakollista koronatestausta.
Myöskin mikäli matkaajalla on EU:n digitaalinen koronatodistus alle kuusi kuukautta sitten sairastetusta covid-19-taudista, ei tarvitse maahan tullessa tehdä PCR-testiä.
THL - Suomeen paluu
EU:n digitaalinen koronatodistus
Lisätietoa:
Huom! Säädöksiin saattaa tulla muutoksia
Ennakkovaatimukset sukeltajilta
Suosituksena on minimissään PADI OWD, SSI OWD, CMAS P1 tai vastaava sukellusluokitus.
Kursseja matkalla:
Nitrox -kurssi 125 €
AOWD jatkokurssi 225 €
Deep Diver -syväsukelluskurssi (max. 40m) 225 €
Lentoaikataulu
Lennot Turkish Airlines
Klikkaa avataksesi tarkka lentoaikataulu
Matkatavaran painorajat
Lennon hintaan kuuluu Turkish Airlinesilla 30 kg matkatavaa ruumaan ja 8 kg käsimatkatavaroihin. Ruumaan meneviä kasseja voi olla useampia.
Edellä mainitun lisäksi Turkish Airlinesilla on kampanja Hurghadan lennoilla vuonna 2022, voit ottaa sukellusvarusteesi veloituksetta mukaan. Käytännössä sukellustavarakassi voi painaa maksimissaan 32 kg. Matkaan saat siis yhteensä vähintään 70 kg matkatavaraa ilman lisäveloitusta kampanja-aikana.
Sukellusvarusteet saavat sisältää: märkäpuvun, räpylät, sukellusmaskin, tyhjän säiliön, regulaattorit, selkälevyn, hihnaston, tasapainotusliivin, sukellusvalaisimen, snorkkelin ja puukon. Turkish Airlnes ei näin suoranaisesti rajaa paljonko sukellustavarat saavat painaa, mutta käytännössä suosittelemme pitäytymään yhdessä lisäkassissa, max 32 kg sukellustavaraa.
Linkki Turkish Airlines:in matkatavarasivulle.
Lisätietoa kohteesta
Pääkaupunki: Kairo
Kieli: Virallinen kieli arabia. Paikalliset puhuvat myös englantia.
Valtiomuoto: tasavalta
Pääkaupunki: Kairo
Väkiluku: n. 77 700 000
Veden lämpötila: Veden lämpötila vaihtelee 20-30C välillä. Lämpimintä on kesäkuukausina ja viileintä tammikuusta huhtikuuhun.
Passi: Passi on oltava voimassa 6 kk maasta poistumisen jälkeen
Tippaus: Tippaus kuuluu maan kulttuuriin. Ravintoloissa sopiva tippimäärä on yleensä 10% laskun loppusummasta mikäli laskuun ei ole palvelumaksua lisätty
Valuutta: Egyptin punta (EGP) (Huom! maksut aluksella euroina)
Aikaero: Ei aikaeroa talvisin. Egyptissä ei ole kesäaikaa (kesällä aikaeroa -1 tunti).
Sähkö: 220 V
Lisätiedot
Voit varata matkan kohdasta "Varaa".
Voit mainita hyttitoiveet "lisätietoja" -kentässä.
Voit kysyä lisätietoja kohdasta "Kysy lisää matkasta"
Dive Travel Finland
info@divetravel.fi
+358407383777
Matkanjohtaja
Antti Pylkkänen on DTF:n pitkänlinjan matkanjohtaja ja sukelluskouluttaja.
Antti hoitaa järjestelyt rutiinilla ja iloisella asenteella.
Tällä safarilla Antti luo lisämausteen yleiseen viihtyvyyteen musikkiohjelmalla muutamien sukelluspäivien päätteeksi.