Egypti
Pohjoiset hylyt, Safaga ja Elphinstone
16.11.
- 24.11.2022Tuotenumero: egypti_20221116
Pohjoiset hylyt, Safaga ja Elphinstone -safari, Egypti
Safaripäivät 17.-24.11.2022
Kohteessa 7 yötä
Uusi vm. 2022 tukialus!
Kohteina mm. SS Thistlegorm, MV Salem Express sekä Elphinstone
Ei maahantulon koronatestivaatimuksia rokotetuille!
Blue Zone -alus
Pituus 44m, leveys 9m, uusi alus vm. 2022
Video Blue Zonen sisaralukselta
Kuvakarusellin kuvat aluksen sisätiloista ja hyteistä ovat Blue Zone -alukselta
Lähde Dive Travel Finlandin matkassa kiertämään Punaisenmeren kuuluisimpia hylkyjä ja upeita riuttoja!
Dive Travel Finland järjestää Egyptin pohjoisen alueen sukellussafarin. Lähde mukaan ja sukella maailmankuululla sotarahtialuksella, SS Thistlegormilla. Vierailemme myös Abu Nuhas -riutalla, jossa lepää useita hylkyjä lähellä toisiaan ihanteellisessa virkistyssukellussyvyydessä. Koralliriuttojen väriloistetta on tarjolla Elphinstonella, Safagan Panorama Reefillä sekä lähellä Hurghadaa Gota Abu Ramadalla.
Safarin aikana sukelletaan myös Sha'ab el Erg -riutalla, joka tunnetaan myös nimellä "Dolphin House". Nimensä mukaisesti kohteella asustaa pullonokkadelfiinejä, joita usein tavataan nähdä myös sukelluksella. Myös Abu Nuhas -riutalla tapaamme tuon tuosta delfiinejä.
Tukialuksemme tällä liveaboard -safarilla on ylellinen Blue Zone. Alus valmistui alkuvuodesta 2022. Blue Zone on jopa 44 m pitkä ja 9 m leveä. Safarioperaattorina toimii monivuotisen yhteistyökumppanimme Basem Ibrahimin uusi yritys Blue Zone Egypt.
Video Egyptin pohjoiselta hylkysafarilta
Safarilla pääset sukeltamaan toinen toistaan mielenkiintoisemmilla kohteilla. Yksi niistä on Punaisenmeren kuuluisin hylky, brittiläinensotarahtialus SS Thistlegorm. Se upposi toisessa maailmansodassa 6. joulukuuta 1941 saksalaisten lentopommituksesta. Hylky on täynnä moottoripyöriä, kuorma-autoja, rynnäkkökivääreitä ja ammuksia. Tämä on jokaisen hylkysukeltajan unelmakohde.
Kohteita
Hylkyjä virkistyssukellus syvyydellä
- Thistlegorm
- Giannis D
- Carnatic
- Salem Express
- Abu Kefan
Lisäinfoa kohteista Blue Zone Egyptin sivuilta
Riuttoja
- Elphinstone
- Panorama Reef
- Sha'ab Abu Nuhas
- Gota Abu Ramada

Elphinstonen erityispiirteenä on syvyyksiin viettävät seinämät sekä länsi- että itäpuolella riuttaa. Eteläpäädyssä sijaitsee kuuluisa tasanne täynnä pehmytkorallia ja kaloja. Elphinstone on maailmankuulu sukelluskohde, täällä tavataan useita hailajeja, isoja meriahvenia, barracudia sekä muita riutan kalalajeja. Myös delfiinit pyörivät aika ajoin Elphinstonella.
Päiväkohtainen reitti
17.11. Saapuminen alukselle Port Ghalibiin – check-in – lepoa - Sukellus 1. Marsa Shouna, Check dive – 2. Pimeäsukellus
(night dive suoritetaan aina olosuhteiltaan sopivassa kohteessa, seasti sama kohde, kuin viimeinen valoisan aikaan suoritettu sukellus tai lähellä sitä)
18.11. 1. Elphinstone - 2. Elphinstone – 3. Abu Dabab (ei pimeäsukellusta siirtymän takia)
19.11. 1. Salem Express (hylky) - 2. Salem Express – 3. Abu Kefan (hylky) - 4. Pimeäsukellus
20.11. 1. Panorama Reef – 2. Panorama Reef – 3. Gota Abu Ramada – 4. Pimeäsukellus
21.11. ( Abu nuhaksen hylyt: 1. Giannis D – 2. Carnatic ) - 3. Thistlegorm (hylky) – 4. Pimeäsukellus Thistlegormilla (virtaolosuhteiden salliessa)
22.11. 1. Thistlegorm - 2. Thistlegorm – 3. Sha'ab el Erg "Dolphin house" - 4. Pimeäsukellus
23.11. Snorklausta aamulla. Ei sukelluksia. Siirtyminen Hurghadan New Marina satamaan puolenpäivän jälkeen. Vapaata oleskelua aluksellla ja satamassa lentokentälle lähtöön saakka.
(hytit luovutetaan iltapäivällä, siivous seuraavan ryhmän tuloa varten)
24.11. Siirtyminen lentokentälle ja paluulento Hurghadasta klo 03:40
Huom! Sääolosuhteiden takia päiväkohtaiset kohteet voi muuttua eri järjestykseen tai vaihtua toisiin
Aluksen esittely
Infoa aluksen yleisistä tiloista kansittain
- Alakannella sijaitsee 6 hyttiä asiakkaille
- Pääkannella sijaitsee sukelluskansi, ruokasali sekä 4 hyttiä
- Yläkannella sijaitsee oleskelualue, salonki ja 3 hyttiä
- Aurinkokannella sijaitsee oleskelualue ja 2 hyttiä
- Aurinkokansi 2:lla sijaitsee auringonottoalue
Kansipiirros
Klikkaa suurentaaksesi
Tekniset tiedot
Blue Zone
- Valmistuminen 2022
- Teräsrunkoinen
- Pituus 44 m
- Leveys 9 m
- 15 ilmastoitua asiakashyttiä, joissa oma wc/suihku
- 30 sukeltajapaikkaa
- Ilmastoidut salonki ja ruokasali
- TV/DVD, audiojärjestelmä sekä ilmainen Wi-Fi*
* Wi-Fi toimii vain satamissa ja rannikon tuntumassa
Yläkannen sviitti
Hinnat hyttivaihtoehdoittain
Alakansi
- 6 hyttiä erillisvuoteilla - Nyt 1.645 €/hlö (norm. 1.695 €/hlö)
Pääkansi
- 2 hyttiä erillisvuoteilla - Nyt 1.695 €/hlö (norm. 1.745 €/hlö)
- 2 hyttiä parivuoteilla - Nyt 1.695 €/hlö (norm. 1.745 €/hlö)
Yläkansi
- 2 hyttiä erillisvuoteilla - Nyt 1.745 €/hlö (norm. 1.795 €/hlö) - 1 hytti vapaana tällä kannella
- 1 sviitti parivuoteella - VARATTU (norm. 1.895 €/hlö)
Aurinkokansi
- 1 hytti erillisvuoteilla - Nyt 1.795 €/hlö (norm. 1.845 €/hlö)
- 1 hytti parivuode + single - VARATTU (norm. 1.845 €/hlö)
Matkalle voi osallistua mies-/naispaikalla.
Ei-sukeltaville 100 euron alennus hinnoista.
Hintaan sisältyy
- Reittilennot Turkish Airlinesilla, economy. Helsinki - Hurghada (meno-paluu)
- Lämmin ruoka ja juomat lennoilla economy-luokan ohjelman mukaisesti
- Matkatavarat koneeseen: 8 kg käsimatkatavara + 30 kg ruumaan + sukellustavaralaukku, lisäinfo kohdasta: "Matkatavaran painorajat"
- Viisumi Egyptiin
- Maakuljetukset Egyptissä. Lähtösatama Port Ghalib (n. 2,5h siirtymämä Hughadan lentokentältä), paluusatama Hurghadan New Marina, n. 30 min siirtymä lentokentälle.
- Liveaboard -safari 7 yötä täydellä ylläpidolla
- Opastetut sukellukset kuutena päivänä, safarin aikana on mahdollista tehdä 20-21 sukellusta.
- Kaikki lupamaksut, myös 1.1.2020 alkaen voimaan tullut Egyptin ympäristöministeriön 40 € arvoinen safarilupa viikon liveaboard-safarista
- 12 L alu säiliö + painot safarin ajaksi
- Matkalla mukana DTF:n matkanjohtaja
Hintaan ei sisälly
- Miehistön tipit 70 € viikon päätteeksi
- Nitrox. Täytöt safarin ajaksi sinkkutankkeihin 80€, tuplasäiliöihin 100 €
- Alkoholijuomia
- Covid-19 PCR-testi tai antigeenitesti ennen matkaa. PCR-testi kauttamme hintaan 99,- euroa (sis. lähete, testi ja englanninkielinen todistus tuloksesta), antigeenitesti 69,- euroa. Koronarokotetut, joiden rokoteohjelman viimeisestä rokotuksesta on yli 14 vrk aikaa eivät tarvitse testeusta ennen maahantuloa
Optiot / vuokravarusteet
- 15 litran säiliön viikkovuokra 40 € (12-litraisen tilalle)
- Tuplasäiliöiden viikkovuokra 80 €
- Stagesäiliö 40 € (sama hinta sidemount-sukeltajille toisesta säiliöstä)
- Varustevuokra alukselta, viikoksi 140 € (sis. tasapainotusliivi, regulaatorisetti, märkäpuku, tossut, maski, räpylät)
- Sukellustietokone alukselta, viikoksi 30 €
- Sukellusvalaisin alukselta, viikoksi 30 €
- DTF:n *brodeeratut tekstiilit: *Huppari 40€, *T-paita 20 €, *pyyhe 20 €, *jättipyyhe 25 €
- Lisämaksusta saatavilla myös trimixiä, sofnoa, rebesäiliöitä ja skoottereita
Maksuaikataulu
- Varausmaksu 250 €/hlö
- Varausmaksun täydennys 30 %: matkan hinnasta tulee olla maksettuna 6 kk ennen lähtöä tai tätä myöhempien matkavarausten yhteydessä
- Loppumaksu erääntyy 5 vko ennen lähtöä
Matkaehdot tätä matkaa koskien erityismatkaehtojemme mukaisesti.
Matkan peruuttaminen:
- Mikäli matka peruutetaan yli 5 viikkoa ennen matkan alkua varausmaksu pidätetään. (Jos asiakas on ehtinyt maksaa koko matkan, varausmaksu pidätetään, loppuosa palautetaan.)
- Mikäli matka peruutetaan 5 vko – 14 päivää ennen matkan alkua 80 % matkan kokonaissummasta pidätetään, loppuosa palautetaan
- Mikäli matka peruutetaan alle 14 päivää ennen matkan alkua niin maksut pidätetään täysimääräisinä
Egyptin Covid-19 säädökset
(Päivitetty 09.03.2022)
Koronarokotetut, joiden rokoteohjelman toisesta rokotuksesta on yli 14 vrk aikaa eivät tarvitse testasta ennen maahantuloa. EU:n todistus toisesta rokotteesta on voimassa 9 kk ja kolmannelle rokoteannoksen jälkeen ei ole rajoitusta voimassaolon suhteen. Egyptinviranomaisten hyväksymät koronarokotteet ovat AstraZeneca (Vaxzevria), Janssen, Moderna, Pfizer-BioNTech, Sinopharm, Sinovac ja Sputnik V. Todistuksessa tulee olla QR-koodi.
Ilman rokotetodistusta matkaavilla tulee paperille tulostettu todistus negatiivisesta PCR-testistä tai antigeenitestistä, joka on otettu aikaisintaan 72 tuntia ennen maahantuloa. Todistuksessa pitää olla sen antaneen laboratorin leima tai QR-koodi ja sen tulee olla englannin-, arabian tai ranskankielinen.
Dive Travel Finlandin matkaajat saavat PCR- tai antigeenitestin edulliseen Suomen Matkailualan Liiton neuvottelemaan hintaan yhteistyölaboratorioista.
PCR-testi hintaan 99,- €, antigeenitesti hintaan 65,- €.
Asiakas on itse vastuussa oman matkavakuutuksen kulukorvauksista, mikäli matka peruuntuu.
Suomeen paluu Egyptistä
Koronarokotettujen, joiden rokoteohjelman viimeisestä rokotuksesta on yli 7 vrk aikaa ei tarvitse paluussa Suomeen pakollista koronatestausta.
Myöskin mikäli matkaajalla on EU:n digitaalinen koronatodistus alle kuusi kuukautta sitten sairastetusta covid-19-taudista, ei tarvitse maahan tullessa tehdä PCR-testiä.
THL - Suomeen paluu
EU:n digitaalinen koronatodistus
Lisätietoa:
Huom! Säädöksiin saattaa tulla muutoksia
Ennakkovaatimukset sukeltajilta
Suosituksena on minimissään PADI OWD, SSI OWD, CMAS P1 tai vastaava sukellusluokitus
Kursseja matkalla:
Nitrox -kurssi 125 €
AOWD jatkokurssi 225 €
Deep Diver -syväsukelluskurssi (max. 40m) 225 €
Lentoaikataulu
Matkatavaran painorajat
Lennon hintaan kuuluu Turkish Airlinesilla 30 kg matkatavaa ruumaan ja 8 kg käsimatkatavaroihin. Ruumaan meneviä kasseja voi olla useampia.
Edellä mainitun lisäksi Turkish Airlinesilla on kampanja Hurghadan lennoilla vuonna 2022, voit ottaa sukellusvarusteesi veloituksetta mukaan. Käytännössä sukellustavarakassi voi painaa maksimissaan 32 kg. Matkaan saat siis yhteensä vähintään 70 kg matkatavaraa ilman lisäveloitusta kampanja-aikana.
Sukellusvarusteet saavat sisältää: märkäpuvun, räpylät, sukellusmaskin, tyhjän säiliön, regulaattorit, selkälevyn, hihnaston, tasapainotusliivin, sukellusvalaisimen, snorkkelin ja puukon. Turkish Airlnes ei näin suoranaisesti rajaa paljonko sukellustavarat saavat painaa, mutta käytännössä suosittelemme pitäytymään yhdessä lisäkassissa, max 32 kg sukellustavaraa.
Linkki Turkish Airlines:in matkatavarasivulle.
Lisätietoa kohteesta:
Pääkaupunki: Kairo
Kieli: Virallinen kieli arabia. Paikalliset puhuvat myös englantia.
Valtiomuoto: tasavalta
Pääkaupunki: Kairo
Väkiluku: n. 77 700 000
Veden lämpötila: Veden llmpötila vaihtelee 20-30C välillä. Lämpimintä on kesäkuukausina ja viileintä tammikuusta huhtikuuhun.
Passi: Passin on oltava voimassa 6 kk maasta poistumisen jälkeen
Tippaus: Tippaus kuuluu maan kulttuuriin. Sopiva tippimäärä on yleensä 10% laskun loppusummasta.
Valuutta: Egyptin punta (EGP) (Huom! maksut aluksella euroina)
Aikaero: ei aikaeroa, ei kesäaikaa (kesällä aikaeroa -1 tunti).
Sähkö: 220 V
Lisätiedot
Voit varata matkan kohdasta "Varaa".
Voit mainita hyttitoiveet "lisätietoja" -kentässä.
Voit kysyä lisätietoja kohdasta "Kysy lisää matkasta"
Dive Travel Finland
info@divetravel.fi
+358407383777
Matkanjohtaja
Jani Sormunen toimii matkalla matkanjohtajana.
Vuosien varrella Janille on vankka kokemus eri sukelluskohteista ympäri maailmaa, Egyptin safareita Jani on kiertänyt kymmenittäin. Siirtymiset matkalla ja organisoinnit aluksella Jani hoitaa rutiinilla ja positiivisella asenteella. Mikäli olet kiinnostunut suorittamaan sukellus- tai ensiapukursseja, on Jani valmiina kouluttamaan matkan aikana.