Egypti

Deep South - St Johns

14.11. - 21.11.2025

Hinta

1795€ Norm. 1995€

Varausmaksu

30%
Voit maksaa myös luottokortilla ilman lisäkuluja (Visa/Mastercard/Maestro)

Tuotenumero: egypti_20251114_deep_south

Deep South -safari, Egypti

Matkapäivät 14.-21.11.2025, kohteessa 7 yötä

Kohteina: St. Johns, Fury Shoals ja Elphinstone

Matkapaketti suorin lennoin! 200 euron alennus varauksille 15.7.2025 asti

Sukellussafari tasokkaalla Blue Diamond -aluksella

Matkapaketin sisältö:

  • Meno-paluu-lennot Helsingistä
  • Viisumi Egyptiin (ei vaadi erillistä hakemusta)
  • Maakuljetukset kohteessa
  • 7 yön liveaboard -safari Blue Diamond -aluksella täydellä ylläpidolla
  • Nitrox-täytöt nitrox-luokitetuille
  • 20 opastettua laitesukellusta ja 1 snorklaussessio delfiinien kanssa
  • 12 L alumiinisäiliö + painot ja painovyö safarin ajaksi
  • Dive Travel Finlandin matkanjohtajan opastus

Deep South -safari - St Johns & Fury Shoals


Deep South – Punaisenmeren kuuluisimmat riutat

Lähde mukaan Dive Travel Finlandin unohtumattomalle liveaboard-safarille Egyptin eteläisille riutoille, alueelle, josta löytyy Punainenmeren kuuluisimmat riutat. Tällä Deep South -reitillä sukellamme St. Johnsin korallipuutarhoissa, Fury Shoalsin luolastoissa ja Elphinstonen maailmankuululla jyrkänteellä, jossa suuret pelagiset kalat ja hait kohtaavat syvän sinisen.

Safarin aikana nautitaan täyspäiväisestä sukelluselämästä, kristallinkirkkaasta vedestä ja lämpimästä auringosta – kaikki tämä tasokkaalla Blue Diamond -liveaboard-aluksella. Reitti soveltuu kaikentasoisille sukeltajille ja myös snorkaajille ja vapaasukeltajille.

Safarioperaattorina toimii

Mikä on liveaboard-safari? -> Ensikertalaisen opas liveaboard-safarille


Reitin kohteet: St. Johns, Fury Shoals & Elphinstone

St. Johns on eteläisen Punaisenmeren tunnetuin sukellusalue. Täällä odottavat värikkäät pehmeät korallit, luolat ja tunnelit, uskomaton näkyvyys ja satunnaiset delfiinien vierailut. Kohteet kuten Gota Soraya ja Habili Ali tarjoavat henkeäsalpaavia pystyseiniä ja valtavia kalaparvia.

Fury Shoals puolestaan tunnetaan monipuolisista maisemista ja delfiiniriutoistaan. Alueella on useita kohteita, kuten Sha’ab Claudio, jonka valoisat luolastot ja katetdaalimaiset tunnelit tekevät siitä sukeltaen taianomaisen. Fury Shoalsin alueella ominaista ovat "habilit", korkeat vedenalaiset korallipilarit, jotka ovat täynnä elämää. Täällä on myös erinomainen paikka nähdä kilpikonnia, rauskuja ja barrakudia.

Elphinstone Reef on yksi Punaisenmeren legendaarisimmista sukelluskohteista – pitkä, kapea riutta keskellä avomerta. Se on tunnettu valtavista syvänteistä, voimakkaista virtauksista ja mahdollisuudesta nähdä valkopilkkahaita (oceanic whitetip) ja joskus myös vasarahaita. Riutan jyrkät seinämät ja virtausten runsaus tekevät siitä dynaamisen ja vaikuttavan sukelluskokemuksen.


Sukelluspäivien alustava aikataulu

14.11. Lento Helsingistä Hurghadaan. Siirtyminen lentokentältä tilausajolla Marsa Alamiin (matka-aika 4,5 tuntia) - Check-in alukselle

15.11. 1. Sha’ab Marsa Alam (check dive) - 2. Sha’ab Sharm - 3. Sha’ab Sharm

16.11. 1. Habili Ali - 2. Big St. John - 3. Dangerous Reef -  4. pimeäsukellus

17.11. 1. Small St.John - 2. St. John reef - 3. St. John reef - 4. pimeäsukellus

18.11. 1. Sha’ab Maksur - 2. Sha’ab Maksur - snorklaus delfiinien kanssa Satayahilla - 3. Sataya south - 4. pimeäsukellus

19.11. 1. Malahi - 2. Sha’ab Claudio - 3. Sha’ab Claudio

20.11. 1. Elphinstone - 2. Elphinstone - paluu Marsa Alamiin

21.11.  Check-out alukselta ja paluu tilausajolla Hurghadaan


Huom! Sääolosuhteiden takia päiväkohtaiset kohteet voi muuttua eri järjestykseen tai vaihtua toisiin. Pimeäsukellukset tehdään sääolosuhteiden salliessa ja mahdollisuuksien mukaan samassa kohteessa kuin aiempi päiväsukellus.

Kartta kohdealueelta

Safarireittimme kiertää etelään St Johnsin alueelle ja paluussa Fury Shoalsin alueelle, missä mm. satumaisen kaunis Sha'ab Claudio -riutta sijaitsee. Reitti jatkuu pohjoiseen Elphinstone -riutalle ja Marsa Alamin lähialueille.


Blue Diamond – aluksen esittely

Vuonna 2022 rakennettu Blue Diamond on 35-metrinen teräsalus, joka yhdistää modernin mukavuuden ja sukelluksen käytännöllisyyden. Tilat on jaettu neljälle kannelle. Alus tarjoaa erinomaiset tilat rentoutumiseen: auringonottoalueet, mukavat yhteiset tilat ja rauhalliset hytit.

Salonki – Kolmannen kannen viihtyisä salonki kutsuu rentoutumaan ilmastoidussa ympäristössä. Pehmeät istuimet, merinäköala ja moderni sisustus tekevät siitä täydellisen paikan yhteisiin hetkiin, kuvien jakamiseen tai päivän sukelluksista palautumiseen.

Aurinkokansi – Blue Diamondin aurinkokansi tarjoaa täydelliset puitteet rentoutumiseen sukellusten välillä. Tilavalla kannella voit loikoilla aurinkotuoleissa, nauttia merituulesta ja ihailla horisonttiin katoavaa Punaisenmeren maisemaa – rauhaa, valoa ja tilaa hengittää.

Ravintola – Aluksen ravintola sijaitsee pääkannella, ja se tarjoilee herkullisia aterioita buffet-tarjoiltuna. Ruokalistalla on sekä paikallisia että kansainvälisiä makuja, jotka valmistetaan tuoreista raaka-aineista. Ateriat nautitaan viihtyisässä ja ilmastoidussa tilassa.

Sukelluskansi – Blue Diamondin sukelluskansi on suunniteltu tehokkaaseen ja vaivattomaan toimintaan. Alue tarjoaa jokaiselle sukeltajalle oman paikan varusteiden säilytykseen ja huoltoon. Sukellustasolta siirtyminen veteen ja/tai kumiveneisiin on sujuvaa. 

Hytit ja yleiset tilat kansittain

1. kansi: 8 kahden hengen hyttiä, joissa omat kylpyhuoneet
2. kansi: Sukelluskansi, ruokasali ja 2 kahden hengen hyttiä, joissa omat kylpyhuoneet
3. kansi: Tilava salonki, aurinkokansi, 2 kahden hengen hyttiä ja 2 sviittiä merinäköalalla, omat kylpyhuoneet
4. kansi: Aurinkokansi, sukellusoppaiden ja kapteenin hytit

Klikkaa kuvaa suurentaaksesi.


Hinnat hyttivaihtoehdoittain

Standard-hyttipaikat nyt 1.795 €/hlö  (norm. 1.995 €/hlö) 
(kansipiirroksessa lower deck )

  • 8 kpl erillisvuoteellinen hytti alakannella (hytit #1-8) 

---

Pääkannen hyttipaikat nyt 1.945 €/hlö  (norm. 2.145 €/hlö)
(kansipiirroksessa main deck)

  • 2 kpl erillisvuoteellinen hytti pääkannella (hytit #9-10) 

Yläkannen erillisvuoteelliset hyttipaikat nyt 2.045 €/hlö  (norm. 2.245 €/hlö) 
(kansipiirroksessa upper deck)

  • 2 kpl erillisvuoteellinen hytti yläkannella (hytit #11-12) - merinäköalat ikkunoista 

Yläkannen sviitit nyt 2.045 €/hlö  (norm. 2.245 €/hlö) 

  • 2 kpl sviitti parivuoteella (hytit #13-14) - merinäköalat ikkunoista 

Matkalle voi osallistua mies-/naispaikalla.
Snorklaajille, vapaasukeltajille ja ei-sukeltaville matkaajille 100 euron alennus hinnoista.

Alakannen standard-hytit #1-8

Pääkannen erillisvuoteelliset hytit merinäköalalla

Sviitti panoraamaikkunoin, hytit #13 & #14


Hintaan sisältyy

  • Suorat lennot Norwegian, economy 14.-21.11.2025 Helsinki - Hurghada  (meno-paluu)
  • Lämmin ruoka lennoilla economy-luokan ohjelman mukaisesti
  • Matkatavarat 2 max 23kg laukkua ruumaan ja 10kg käsimatkatavara
  • Viisumi Egyptiin (ei vaadi anomusta ennakkoon)
  • Maakuljetukset Egyptissä. Safari alkaa ja päättyy Marsa Alamiin (n. 4,5 h tilausajo Hurghadasta etelään)
  • Liveaboard -safari 7 yötä täydellä ylläpidolla jaetussa 2-hengen hytissä 14.-21.11.2025 Blue Diamond -aluksella
  • Opastetut sukellukset kuutena päivänä, safarin aikana on mahdollista tehdä 20 laitesukellusta ja 1 snorklaussessio delfiinien kanssa
  • Nitrox-täytöt nitrox-luokitetuille
  • 12 L alu säiliö + painot ja painovyö safarin ajaksi
  • Dive Travel Finlandin matkanjohtajan opastus

Hintaan ei sisälly

  • Aluksella veloitettavat lupamaksut 100 €, maksu safarilla viikon päätteeksi
  • Miehistön palvelumaksut (tipit) yhteensä 100 €, maksu käteisellä safarilla viikon päätteeksi
  • Alkoholijuomia
  • Henkilökohtaisia sukellusvarusteita, tarvittaessa voit vuokrata alukselta tai Dive Travel Finlandilta. Dive Travel Finlandin kautta tulevista varusteista veloitetaan 6 vrk vuokra. Tuotekohtaiset vuokrahintamme löydät "Varaa" -lomakkeelta
  • Henkilökohtaisia matka- ja sukellusvakuutuksia (suositeltava). Sukellusvakuutuksen voit hankkia netistä DAN Europelta (voimassa 1 vuoden)

Optiot / vuokravarusteet

  • 15 litran säiliö 40 € (12-litraisen tilalle)
  • Tuplasäiliöt (D12) V-painolla 80 € (12-litraisen tilalle)
  • Stagesäiliö 6L tai 12L 40 € (hinta ilman rigaussettiä)
  • Sidemount-säiliö, vasenkätinen venttiili 50 €
  • Varustevuokra alukselta viikoksi 120 € (sis. tasapainotusliivi, regulaattorisetti, märkäpuku, räpylät, tossut, maski)
  • Sukellustietokone 40 €
  • Sukellusvalaisin 40 €
  • Dive Travel Finlandin brodeeratut tekstiilit: *Huppari 40€, *T-paita 20 €, *pyyhe keskisuuri 20 €, *jättipyyhe 25 €

Blue Zone Egyptin täysi vuokravarustehinnasto.


Maksuaikataulu

  • Varausmaksu 30 %: matkan hinnasta
  • Loppumaksu erääntyy 5 vko ennen lähtöä

Matkaehdot tätä matkaa koskien erityismatkaehtojemme mukaisesti.

Matkan peruuttaminen:

  • Mikäli matka peruutetaan yli 5 viikkoa ennen matkan alkua varausmaksu pidätetään. (Jos asiakas on ehtinyt maksaa koko matkan, varausmaksu pidätetään, loppuosa palautetaan.)
  • Mikäli matka peruutetaan 5 vko – 14 päivää ennen matkan alkua 80 % matkan kokonaissummasta pidätetään, loppuosa palautetaan
  • Mikäli matka peruutetaan alle 14 päivää ennen matkan alkua niin maksut pidätetään täysimääräisinä


Ennakkovaatimukset sukeltajilta

Suosituksena on minimissään PADI OWD, SSI OWD, CMAS P1 tai vastaava sukellusluokitus.
Jos sinulla on PADIn OWD-kurssin avovesiosuudet suorittamatta, voit tehdä kurssin loppuun safarin alussa suomalaisen kouluttajan opastuksella.


Kursseja matkalla

Matkanjohtaja videopro, Janne Lievonen, järjestää VA-videokuvauskurssin. Kurssiin sisältyy myös opastussukellus Jannen kanssa.
Kurssin hinta 150 €/hlö. Min. osallistujamäärä 2 henkeä. Lue lisää kurssista PDF-esitteestä ->

VA-videokuvaus -kurssin esite

Tiedustele mahdollisuutta PADI laitesukelluskurssien suorittamiseen "Kysy lisää matkasta" -kohdassa. 


Lentoaikataulu

Lennot Norwegian

Tarkat lentotiedot klikkaamalla kuvaa


Matkatavaran painorajat

Lentolipun hintaan kuuluu ryhmävarauksellamme 10 kg käsimatkatavaraa ja 2 kpl 23 kg laukkua ruumaan.
Yht. 56 kg matkatavaraa per matkaaja.

Matkustamoon:

  • 1 pieni laukku istuimen alla (30x20x38 cm)
  • 1 iso käsimatkatavara (55x40x23 cm)
    Yhteispaino enintään 10 kg

Ruumaan:

  • 2 x 23 kg lähtöselvitettävä matkatavara


Lisätietoa kohteesta

Pääkaupunki: Kairo

Kieli: Virallinen kieli arabia. Paikalliset puhuvat myös englantia.

Valtiomuoto: tasavalta

Väkiluku: n.114,5 miljoonaa

Veden lämpötila: Veden lämpötila vaihtelee 20-30C välillä. Lämpimintä on kesäkuukausina ja viileintä tammikuusta huhtikuuhun.

Passi: Passin on oltava voimassa 6 kk maasta poistumisen jälkeen

Tippaus: Tippaus kuuluu maan kulttuuriin. Ravintoloissa sopiva tippimäärä on yleensä 10% laskun loppusummasta mikäli laskuun ei ole palvelumaksua lisätty

Valuutta: Egyptin punta (EGP)    (Huom! maksut aluksella euroina)

Aikaero: Ei aikaeroa talvisin. Egyptissä ei ole kesäaikaa (kesällä aikaeroa -1 tunti).

Sähkö: 220 V. Suomalainen pistotulppa sopii aluksilla ja maissa pistorasiaan


Lisätiedot

Voit varata matkan kohdasta "Varaa".
Voit mainita hyttitoiveet "lisätietoja" -kentässä.

Voit kysyä lisätietoja kohdasta "Kysy lisää matkasta"

Dive Travel Finland
info@divetravel.fi
+358407383777


Matkanjohtaja

Janne Lievonen / Dive and tell story

Janne Lievosella on vankka kokemus liveaboard-sukellussafareilta. Janne onkin tuttu monelle Egyptin kävijälle myös matkanjohtajan roolissa. Oman valokuvaustyön ohella Janne on opastanut monet matkaajat videokuvauksen saloihin. Tällä matkalla on ensimmäistä kertaa mahdollista osallistua Jannen pitämälle VA-videokuvauksen 1. tason kurssille, jossa tarjolla on myös ohjausta vedenalla. Lue lisää kohdasta "Kursseja matkalla".

Janne on seurallinen ja toimelias persoona ja aina valmis avustamaan! Jokainen video kertoo tarinan. Dive and tell a story Youtubessa

Kuuntele Janne Lievosen henkilökuva Go Down podcastin jaksossa 31:

 

Kaikki Dive Travel Finlandin liveaboard-matkat löydät täältä >>>

Azorit

Ecuador - Galápagos

Egypti

Filippiinit

Indonesia

Kroatia

Malediivit

Malta

Meksiko

Mikronesia

Seychellit

Sivukartta